Urán story (1) Severná fraška

Autor: Maroš Havran | 8.4.2013 o 8:10 | (upravené 8.4.2013 o 11:28) Karma článku: 8,93 | Prečítané:  1275x

Keď mestská časť Košice Sever zverejnila pred týždňom na svojich stránkach pozvánku na XXIII. zasadnutie Miestneho zastupiteľstva, tak program a predovšetkým bod 4 sľubovali zaujímavú diskusiu. Bod 4 totiž niesol hrdo názov „Prerokovanie geologického prieskumu a ťažby uránu v lokalite Kurišková.“

Toho geologického prieskumu, ktorý v kopcoch nad Košicami v lokalite Kurišková, spoločnosť Ludovika Energy v súlade so Zákonom o geologických prácach  č. 569/2007 Z. z. robí od roku 2006 na výskyt uránových a molybdénových rúd. Mimochodom miestny úrad Košice Sever je od miesta prieskumu vzdialené asi tak ako bolo a je mesto Jáchymov s uránovými baňami a neslávnym koncentračným táborom pre politických väzňov, vzdialené od slávneho kúpeľného mesta Karlovy Vary.

 

Ale späť k očakávanej diskusii. Žiadna nebola! Bol len tichý protest geológov za svoju prácu a usmiaty miestny pseudoaktivista Ladislav Rovinský. Že to pôjde týmto smerom naznačovala už čarovná formulka opäť z webu MČ (mestskej časti) o bode 4: Materiály k tomuto bodu budú po porade poslancov  Miestneho zastupiteľstva predložené priamo na rokovanie Miestneho zastupiteľstva dňa 4.4.2013.“ Ale neboli! Tak ako nebola žiadna diskusia, tak neboli predložené žiadne materiály. Nebolo nič. Boli len tváre. Tváre, ktoré odmietli zodpovednú diskusiu o geologickom prieskume na Kuriškovej, zodpovednú diskusiu o práci, ktorá živí niekedy  aj viac ako sto ľudí z Košíc, zo Spiša, z Krompách...

 

Niektoré tváre prejavovali „spravodlivé“ rozhorčenie, iné svoju neznalosť problematiky nedokázali zakryť ani zvláštnymi grimasami, iní zasa previnilo hľadeli do stola a ťažko pregĺgali trápnosť situácie, ďalší rátali politické body a boli aj takí, ktorí si s úsmevom na perách užívali to, že sa konečne našli ľudia, ktorí objavili fakt, že aj oni sú poslancami mestskej časti a to nie od minulého týždňa, no viac ako dva roky!

 

Celé to trvalo zvláštnych 5 minút. Žiadna diskusia, žiadne informácie o geologickom prieskume, žiadne prerokovanie geologického prieskumu ako hovoril program, len strohé predloženie vopred dohodnutého utajovaného uznesenia o odmietaní geologického prieskumu v lokalite Jahodná a nakopaní 100 geológov a ich rodín do zadku.

Ó pardón, skoro som zabudol na drobnosť,  keď následne starosta Gaj veľkoryso ponúkol možnosť vyjadriť sa prítomným k návrhu uznesenia, no s dôrazným upozornením, že čas na také vyjadrenie obmedzuje na 3 minúty, áno čítate dobre, 3 minúty. Vtedy bolo definitívne nad slnko jasné, že poslanci MČ Košice Sever neprekročia svoj tieň a ostanú v tieni Ladislava Rovinského.

 

Je zvláštne, že impulzom na konanie o nás bez nás – tým mám na mysli spoločnosť Ludovika Energy, nie je ani zásadná zmena na projekte geologického prieskumu, či nebodaj nejaké povoľovanie, no hybnou silou je to, že vám do tváre páni poslanci z tesnej blízkosti dýchol pseudoaktivista Ladislav Rovinský. Lebo on to tak robí. A možno si vás pri tom aj natáčal a už aj zavesil na internet. A zrejme vám pri tom hlbokom pohľade do očí nezabudol pripomenúť, že vás ešte stále nemá na zozname tých, ktorí verejne bojujú proti geológom. Tiež možno taktne naznačil, že o takých nehanebníkoch zvyknú noviny písať a že on pár novinárov pozná. A môžno vám ponúkol miesto pre vašu fotku na plagáte s deťmi chorými na rakovinu, ktorými bezostyšne láka na svoje sebaprezentácie pred mestské zastupiteľstvá. Kto vie? Možno to bolo úplne inak.

Firma už niekoľko rokov odpovedá na otázky verejnosti, niektorých starostov okolitých obcí, ktorých naša práca na Kuriškovej a jej výsledky zaujímajú. Rovnako do skupiny tých, čo sa zaujímajú, patria aj niektorí poslanci mestských, či obecných zastupiteľstiev, ktorí chcú byť informovaní, aby dokázali zodpovedne komunikovať so svojimi voličmi. Títo ľudia dokonca niekoľkokrát aj navštívili miesta na Kuriškovej, kde naša spoločnosť v uplynulých rokoch realizovala prieskumné vrty. Videli mapy, boli svedkami merania prírodnej rádioaktivity a pozreli si dokonale zrekultivované vrty. A neboli jediní! V posledných rokoch sa na prieskumných vrtoch vystriedali exkurzie študentov geológie, turistov, dobrovoľných hasičov, školákov, učiteľov, náhodných okoloidúcich... Tým všetkým naši geológovia radi a fundovane vysvetlili problematiku geologického prieskumu, ukázali vzorky, či výsledky meraní. Robili a robia to tak dodnes, lebo tí ľudia za zaujímajú a chcú byť informovaní.

 


A či v tej skupine vyššie menovaných bol niekto z poslancov MČ Košice Sever? Skúste hádať! Hádate správne, nie. O to úsmevnejšie vyznelo do pŕs sa bijúce vyhlásenie jedného z poslancov o tom, že predsa skladali poslanecký sľub, v ktorom sa zaviazali hájiť záujmy, preto konajú tak ako konajú.

Lenže ste neurobili nič, aby ste informovali seba a svojich voličov a o tom je predovšetkým poslanecký sľub. Ľudia robia na geologickom prieskume od roku 2006, vy ste poslanecký sľub skladali v roku 2010. Dnes to však vyzerá tak, že svoj poslanecký sľub skladali pred týždňom a to priamo do rúk Ladislavovi Rovinskému... Je zvláštne, že poslanci od svojho zvolenia v roku 2010 nemali potrebu sa o projekte informovať, bojovať proti nemu, či nejako ho aspoň komentovať. V čase keď mestská časť a aj okolité obce sú účastníkom povoľovacieho procesu vo viacerých fázach, keď disponujú právom veta pri samotnom povoľovaní, keď novela zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie z roku 2010 dáva obciam rovnako možnosť vystaviť projektu, či zámeru negatívne vysvedčenie, tak potom je schválené uznesenie v súčasnej fáze iba robením politiky a ťahaním falošných medových motúzov pod nosom obyvateľov MČ Košice Sever. A samozrejme bez toho, že by poslanci mali kvalifikované a dostatočné informácie pre svoje rozhodovanie o živote a práci geológov.

 

 

A na záver ešte jedno ospravedlnenie.

 

Touto cestou sa ospravedlňujem všetkým účastníkom štvrtkového protestu za zodpovednú diskusiu o geologickom prieskume,  kolegom, čestným geológom, odborníkom na jadrovú energetiku, geologický prieskum, či bežným ľuďom, ktorí prišli vyjadriť svoj názor a ukázať poslancom MČ, že sú živí, z mäsa a kostí, že rovnako ako majú radi svoju prácu, milujú aj prírodu v ktorej strávili takmer celý svoj život. Ospravedlňujem sa, že som nevystúpil, hoci som bol pripravený a ľuďom som to sľúbil. Ospravedlňujem sa za to za to, že som nevyužil štedro ponúkané 3 minúty na miestnom zastupiteľstve aby som obhájil ich 6 ročnú prácu, vysvetlil genézu a detaily geologického prieskumu, porozprával o našom zodpovednom podnikaní a prísnom dodržiavaní zákona a transparentnosti  často nad rámec toho čo zákon vyžaduje. Vysvetlil všetky klamstvá, zavádzania a úmyselné manipulácie Ladislava Rovinského. Vysvetlil, že táto firma tu totiž podniká v geologickom prieskume preto, lebo demokratická krajina  a jej zákony, ústava takéto právo a možnosť poskytujú, tak ako aj v iných krajinách EÚ. A že táto firma nikoho nezabila, zodpovedne platí dane, zamestnáva ľudí a nekompromisne dodržuje zákon a chráni prírodu lebo v nej žije a pracuje.

 

Mám rád Severanku od Haberu, severskú kombináciu, či severné svahy na lyžovanie, čo však naozaj nemusím, tak to je „severná fraška“ aj preto som nevystúpil.

Klasik v komédii Vrchní prchni spieva „ Severní vítr je krutý, počítej lásko má s tím...“ áno, vietor v MČ Košice

Sever bol krutý, no predovšetkým falošný k práci geológov.

 

Ďalší diel Urán story bude aj o tom „Ako to bude pre vás na začiatku negatívne, no výsledok bude pozitívny.“

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

KOMENTÁRE

Držme sa my len Ruska! Veď aj tam je Západ

Váhanie a spor v otázke MiG-ov naznačujú dvojtvárnosť Slovenska.


Už ste čítali?